top of page
 • איפה הפלא הזה קורה?
  השנה, בימי ראשון ושישי הלימודים מתקיימים במבנה בית הספר-גבעת גונן ברחוב אליעזר מרגולין 3. בימים שני, שלישי, רביעי וחמישי הלימודים מתקיימים בעמק הצבאים. בית הספר נמצא בתהליך לאיתור יער שיהיה טוב לארח את כל כיתות בית הספר הצומח.
 • האם בית חינוך יער הוא מסגרת מוכרת ורשמית?
  בית חינוך יער גבעת גונן הוא בית ספר ממלכתי רשמי של משרד החינוך, בתמיכה מלאה של מינהל החינוך בעיריית ירושלים (מנח"י).
 • מה קורה כשיורד גשם או חם מאוד? לומדים ביער?
  המוטו של מסגרות היער בעולם הוא - "אין מזג אויר גרוע - יש לבוש גרוע"; בחורף נתלבש באופן שבו הגוף נשאר יבש, חמים ואפילו בנוחיות: נעליים אטומות, חליפות סערה וביגוד מתאים מתחת. בקיץ נתלבש בביגוד ארוך, דק וקליל ונמרח קרם הגנה מהשמש. לפני פתיחת שנה"ל נשלחת רשימת ציוד בהתאם. במזג אויר קיצוני (חם או קר מאוד, משקעים מרובים וכדו') נלמד במבנה בית הספר - במידה ויש שינוי במיקום, בית הספר מיידע יום לפני באמצעות קבוצת ההורות.ים במדיה החברתית.
 • איך לומדים את מקצועות היסוד (שפה וחשבון) ביער? האם היציאה ליער לא באה על חשבון הלימודים?
  היציאה ליער לא באה על חשבון הלימודים, להיפך - הלמידה ביער מזמנת אפשרויות להתנסות חושית מגוונת בתהליך הלמידה של שפה וחשבון: דרך משחק, דקלום, שירה, תנועה, יצירה ועוד. בנוסף עושים שימוש גם בחוברות למידה המאושרות על ידי משרד החינוך.
 • איך נמדדת הלמידה? מה שיטת ההערכה בבית הספר?
  חינוך היער לתפיסתנו מבוסס על דיאלוג ומציב את הקשר במרכז המעשה החינוכי. ברוח זו, המדידה וההערכה בבית הספר נעשית על ידי התלמידות.ים והמורות.ים כתהליך מתמשך ששיאו בשיחות אישיות, רפלקציה אישית ותיאור אישי של המחנכים.ות המתמקד בדרך, בתהליך הלמידה ובהתפתחות האישית.
 • מתי בית הספר הוקם? מי יזמו את הקמתו?
  בשנה"ל תשע"ח עיריית ירושלים אימצה את החזון של כמה משפחות ופתחה את הצהר לחינוך טבעי באדמת ירושלים בהקמת גן טבע בעמק הצבאים. כמו שתיל קטן הגן צמח וגדל והפך להיות לדגל של חינוך טבעי עירוני לגיל הרך הכולל קהילה הטרוגנית, פעילה ומחבקת. קהילת בוגרות ובוגרי הגן פעלו להקמת בית הספר בשיתוף פעולה עם עיריית ירושלים, א.נשי חינוך ושותפות.ים נוספות.ים. בית הספר נפתח כבית ספר יער ציבורי - ראשון מסוגו בישראל (הכולל למידה ביער 3-4 ימים בשבוע) והתמזג עם בית ספר גבעת גונן בשנה"ל תשפ"ב. מאז נפתחו שישה גני יער עירוניים נוספים וירושלים הפכה להיות מעצמת חינוך יער.
 • איך נראה הקשר בין בית ספר יער ובית הספר הקיים - גבעת גונן?
  בית חינוך יער גבעת גונן הוא בית ספר אחד, השואף לבניה של קהילה מגוונת ומלוכדת. כיתות א'-ג' (בשנה הבאה, תשפ"ד) הן כיתות יער "מלאות" המקיימות 4 ימי לימוד ביער, צוות המחנכות.ים בהן הוא של מחנכות ומחנכי יער וגישת החינוך בהן היא של חינוך יער. כיתות ד'-ו' משתתפות גם הן, באופן מדורג, בתהליך השינוי הכולל שעובר בית הספר, ומשלבות בין מאפיינים של בית ספר "רגיל" לבין חינוך יער.
 • האם יש צהרון בבית הספר? ומה לגבי ארוחות צהריים?
  בבית הספר מתקיים צהרון. הצוות בצהרון הוא חלק בלתי נפרד מהצוות החינוכי של בית ספר יער ונבחר ע"י צוות ההנהלה של בית הספר. הצהרון הוא חלק מתכנית "ניצנים" של משרד החינוך, ומחירו מסובסד. כל הילדות.ים, גם אם אינם משתתפות.ים בצהרון, מקבלות.ים ארוחות צהריים חמות (גם הן במחיר מסובסד) בשעות הצהריים במסגרת תוכנית יוח"א (יום חינוך ארוך).
 • מה ההכשרה של א.נשי הצוות? האם הן.ם מורות.ים רגילות.ים?
  כל המחנכות.ים בכיתות היער בבית הספר ומנהלו הן.ם מורות ומורים בעלות ובעלי תעודת הוראה, שבנוסף מתמחים בחינוך יער. חינוך יער אינו תוספת או חלק מתוכנית הלימודים - הוא הבסיס והמהות החינוכית שלנו.
 • האם יש תנאי קבלה?
  בית הספר הוא בית ספר ציבורי ופתוח לכל. הקבלה לבית הספר נעשית ברישום דרך עיריית ירושלים.
 • כיצד יש להירשם לבית הספר אם אתם.ן לא גרים בירושלים?
  1) יש להמציא אישור ללימודי חוץ מהמועצה המקומית 2) את האישור יש לשלוח למייל של לבנה ממנח"י - עיריית ירושלים בכתובת nslevana@jerusalem.muni.il בצירוף מכתב שמבקש לרשום את הילד/ה (שם מלא, ת.ז של הנרשמ.ת, עיר מגורים) לבית חינוך יער - גבעת גונן סמל מוסד 111203 בהצלחה!
 • האם בית הספר יקר יותר מאחרים?
  לא. בית ספר גובה תשלומי הורים בהתאם להוראות משרד החינוך לגובה המותר לבתי ספר יחודיים.
 • האם בבית הספר יש בחירה עבור הילדות והילדים אם להכנס לשיעורים?
  לא. חינוך היער אינו חינוך פתוח. הצוות מוביל את תהליכי הלמידה. למרות זאת, בתוך תהליך הלמידה יש דרגות חופש גדולות לילדים בעבודה בקבוצות קטנות, פרויקטים, יצירה, אמנות ועוד, וכן, באופן הדרגתי הילדים משתתפים בתהליכי בחירה הקשורים ללמידה שלהם כמו סדנאות וחוגים שהם בוחרים.
 • האם יש מעורבות הורית בבית ספר? אפשר לקבל דוגמאות?
  מדובר בקשר דו-כיווני: יש מעורבות הורית, תוך שמירה על גבולות ושיתוף פעולה בהתאם לשיח מול צוות בית הספר: ישנן ועדות משותפות לצוות ולהורות.ים בנושאי פדגוגיה, אירועים, בניית קהילה ואסטרטגיה. בו בעת ישנה מעורבות של חיי בית הספר לאחר שעות הלמידה - למשל, ביציאה לאירועים מחוץ לשעות פעילות בית הספר לצורך חיזוק והצמחת הקהילה.
 • מה גישת בית הספר להבאת מכשירי נייד?
  בית ספר מעודד תקשורת בינאישית ישירה ולכן אין להביא מכשירים ניידים (כולל שעונים) לבית הספר. במקרים נדרשים ומתואמים עם הצוות, תהיה אפשרות להביא מכשיר בסיסי (עם שיחות והודעות בלבד) לדרכים, מחוץ לשעות הלימודים (אסור להוציא את המכשיר בשעות הלימודים ובהפסקות).
 • איך נחגגים ימי הולדת?
  חגיגת יום הולדת מכילה, שתאפשר לכל הילדות והילדים לחגוג יום הולדת וגם להשתתף בחגיגה של החברות.ים האחרות.ים. לאור הגיוון באוכלוסיית בית הספר ולאור רוח בית ספר יער, נשאף ליצור מסורת של חגיגות שתתאים לכלל המשפחות ולחגוג ברוח חינוך היער, תוך שמירה על איכות הסביבה ועל צניעות האירוע.
bottom of page